Halloweenska párty

  Hoci sviatok Halloweenu je pôvodom pohanský keltský sviatok oslavovaný najmä v západnom svete, Stredná odborná škola v Tisovci vrámci odboru manažment regionálneho cestovného ruchu po prvýkrát dňa 27. októbra 2011 realizovala Halloweensku párty.
Študentky 3.B triedy pod vedením Ing. Eriky Guzmovej si na praxi overovali nadobudnuté teoretické vedomosti, ktoré získali počas vyučovacieho procesu. Už v školských laviciach si vyskúšali pozíciu budúcich manažériek, ktoré v prípade Halloweenskej párty zahŕňalo prípravu pozvánok, masiek, scenáru pre moderátorky, výzdoby telocvične či knižnice i zostavovanie zaujímavého programu pre účastníkov. Samotnej párty predchádzalo vyrezávanie tekvíc, ktoré vhodným spôsobom dekorovali prostredie telocvične.
Program Halloweenskej párty pozostával z množstva súťaží, kde nechýbalo sfukovanie sviečok, vymýšľanie strašidelného príbehu, stavanie panákov z gaštanov, maľovanie obrázkov, skákanie vo vreci. Všetci súťažiaci prechádzali jednotlivými stanovišťami, kde za splnené úlohy získavali potrebné body. Pozvanie prijali aj žiaci deviatych ročníkov zo Základnej školy v Tisovci, ktorí sa zapojili do súťaží. Najlepšia maska i skupina s najvyšším počtom získaných bodov boli odmenení zaujímavými cenami. V knižnici celú atmosféru dotvárali tóny gitár školskej skupiny Cherry Blue. O ozvučenie telocvične sa postaral Mgr. Jozef Kováč alias DJ Joko.
Halloweenska párty v posledný deň vyučovania navodila príjemnú sviatočnú atmosféru, za čo patrí poďakovanie vedeniu školy Ing. Anne Kožiakovej a Ing. Miroslavovi Sihelskému; organizátorom i všetkým, ktorí venovali svoj voľný čas príprave tejto akcie.

Mgr. Iveta Šatarová

Pozrieť album>>

Beseda „Domáce násilie“

  Téma domáce násilie je často tabuizovaná v našej spoločnosti. Hoci o tejto problematike vieme, lebo sa s ňou stretávame dennodenne - v televízii, v tlači, na internete, u susedov či kolegov, stále sa tvárime, že to nie je problém nás všetkých, len jednotlivcov, ...čo však nie je správne. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby už žiaci v školách spoznali varovné signály, formy násilia, vlastné práva a inštitúcie poskytujúce krízovú intervenciu.
Na podnet Mgr. Ivety Šatarovej a Moniky Koncošovej, ktorá je zároveň aj koordinátorkou ľudských práv na Strednej odbornej škole v Tisovci, dňa 17. októbra 2011 pozvanie na besedu prijala Mgr. Linda Ulická. Beseda s ňou, v rozsahu jednej vyučovacej hodiny (45 minút), sa zaoberala témou domáceho násilia. Mgr. Linda Ulická je totiž doktorandkou na UKF v Nitre, psychologičkou v školstve a navyše dobrovoľníčkou v krízovom centre, a preto sa stala pre našu školu najvhodnejšou kandidátkou pre túto úlohu. Počas besedy, ktorá bola určená pre všetky triedy v ročníkoch, získali naši študenti nielen teoretické poznatky, ale najmä informácie z praxe. Mgr. Linda Ulická zaujala študentov rôznymi príhodami, skúsenosťami a zážitkami, ktoré na záver demonštrovala fotografiami svojich zverencov z krízového centra.
Napriek tomu, že problematike ľudských práv sa venujú vyučujúci na hodinách občianskej náuky, etickej výchovy, právnej náuky, dejepisu, ...atď., beseda s Mgr. Lindou Ulickou bola výborným spestrením vyučovacieho procesu a pomohla žiakom zaujať jednoznačne negatívny postoj k domácemu násiliu vo všetkých jeho podobách.

Pozrieť album>>

Mgr. Braňo Ondruš, poslanec NR SR, v našej škole

  Prvý októbrový týždeň navštívil našu školu Mgr. Braňo Ondruš, poslanec NR SR. Na besede s ním si dňa 4. októbra 2011 mohli študenti tretích a štvrtých ročníkov našej školy prehĺbiť vedomostí nielen z problematiky sociológie a politológie vyučovanej na občianskej náuke, ale získať poznatky o možnostiach štúdia a zamestnania doma i v zahraničí, o činnosti a fungovaní Európskej únie a Európskeho parlamentu v Bruseli.
Mgr. Braňo Ondruš prednášku priebežne dopĺňal skúsenosťami a zážitkami z vlastného života, zo života svojich priateľov i kolegov z práce, čím zaujal poslucháčov a získal si ich pozornosť.
Beseda vyvrcholila diskusiou, na ktorej pán Mgr. Ondruš ochotne odpovedal na všetky položené otázky a reagoval na doplňujúce podnety zo strany študentov.

Pozrieť album>>

60. výročie založenia Strednej odbornej školy v Tisovci

  Stredná odborná škola v Tisovci si dňa 16. septembra 2011 pripomenula 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa v obradnej sieni Mestského úradu v Tisovci uskutočnila slávnostná akadémia s účasťou bývalých absolventov školy, súčasných i bývalých pedagógov i vzácnych hostí, medzi ktorými nechýbal primátor Tisovca Ing. Peter Mináč, primátor Hnúšte Mgr. Michal Bagačka, predseda BBSK Ing. Vladimír Maňka, vedúci Odboru vzdelávania a kultúry zdrojov BBSK Ing. Miroslav Martiš. Ing. Anna Kožiaková, riaditeľka SOŠ v Tisovci, v slávnostnom príhovore oboznámila všetkých prítomných s bohatou históriou školy od jej vzniku v roku 1951 až po súčasnosť a vyzdvihla kvality tohto moderného vzdelávacieho zariadenia s atraktívnymi študijnými odbormi. Po nej nasledovali príhovory prítomných hostí.
Slávnosť pokračovala kultúrnym programom v Evanjelickom kostole v Tisovci a recepciou s účasťou hostí v Mestskom kultúrnom stredisku v Tisovci.

Akciu podporili: CSM Tisovec, Combin Tisovec, Elektrárne Mochovce, Bryzyr Tisovec, Taxonia Tisovec, Mestské lesy Tisovec, Elektro-Kováč Hnúšťa, Lesné združenie Poľana, Ekometal Tisovec, Technokov Hnúšťa, Lekáreň Verapham Hnúšťa, Združenie obcí Mikroregiónu Muránska Planina, Drogéria TETA Hnúšťa, Ing. Iveta Nováková, Ondrej Barto, Valér Šamin, Erika Hrušková, Darina Tomová.

Pozrieť album>>

Animačno-poznávací zájazd do Grécka – Leptokarie

   Pôvod slova animácia nachádzame v latinskom jazyku a v preklade znamená oživiť, rozsvietiť či zabávať. Aj v tomto duchu v dňoch 21. júna až 3. júla 2011 realizovala Stredná odborná škola v Tisovci animačno-poznávací zájazd do Grécka – Leptokarie.

Študentky z odboru manažment regionálneho cestovného ruchu spoznávali a následne porovnávali ponuky gréckeho cestovného ruchu s regionálnymi službami a produktmi na Slovensku. Vybrané dve študentky vykonávali odbornú prax v Margaritopoulos-tours v Leptokarii, kde získali informácie ohľadne manažovania danej cestovnej kancelárie a ponúk výletov do blízkeho či vzdialeného okolia. Odborná prax pokračovala aj vo večerných hodinách, kedy sa všetky študentky zúčastnili privítacieho večierku. Úlohou študentiek bolo získať poznatky o možnostiach privítania hostí, zábavy alebo voľnočasových aktivitách v réžii grécko-českej cestovnej kancelárie. Nielen poznatky z odbornej praxe, ale aj výsledky z ankiet o destinácii a frekvencii využívania dovoleniek obyvateľov Leptokarie môžu študentky využiť pri písaní práce SOČ s danou tematikou, a tiež v reálnom živote, zvlášť, ak ich cieľom bolo aj prehĺbenie konverzácie v anglickom jazyku.
Vrámci animačno-poznávacieho zájazdu do Grécka – Leptokarie sa realizovali všetky druhy animačných aktivít:

1. pohybové a športové činnosti
Študentky i niektorí účastníci zájazdu aktívne vykonávali pohybové a športové činnosti; bolo to najmä denné plávanie v mori, loptové hry vo vode, loptové hry na pláži, skákanie na trampolíne, jazda na vodnom bicykli, ...atď.

2. spoločenské a zábavné činnosti
S príchodom do Grécka bol spojený Zoznamovací večierok, kde Dr. Čillik privítal účastníkov cestovného ruchu a oboznámil ich s prírodnými predpokladmi i kultúrno-historickým dedičstvom Leptokarie; uviedol veľa zaujímavých informácii – pokynov a požiadaviek pre bezpečný pobyt v ubytovacom zariadení i v meste.
Vo večerných hodinách sa realizoval program Grécky večer, ktorý bol zameraný na spoznávanie gréckej kultúry: gréckeho jazyka, tancov, hudobných nástrojov, hudby, jedla i nápojov. Všetci zúčastnení mali možnosť naučiť sa grécky tanec, zaspievať si grécke a české piesne, ale aj objednať si typicky grécke jedlo alebo nápoj – jednoducho prežiť grécky večer. Študentka Ivana Drábová získala od organizátorov zlatý prívesok v tvare srdca ako 1. cenu v kategórii Vábiaci tanec.
Jednou zo zábavných animačných aktivít bola aj súťaž Karaoke, kde súťažiaci prejavili spevácke talenty. V úvode súťaže sa spievala v gréckom jazyku pieseň od speváčky Heleny Paparrizou.
Za zmienku stojí uviesť ešte premietanie filmu Chlpatá pomsta na plátne pred budovou penziónu alebo návštevu miestneho discobaru Renzo, kde sme z dôvodu vynikajúcej nálady zostali do neskorých nočných hodín.

3. Tvorivé činnosti
Najväčšie zastúpenie medzi animačnými aktivitami mali tvorivé činnosti. Študentky z odboru manažment regionálneho cestovného ruchu prezentovali štyri projekty pod názvami: Grécko, História a historické pamiatky Grécka, Leptokaria a Dobrodružný cestovný ruch vrámci Leptokarie.
Ďalšími tvorivými aktivitami v réžii študentiek boli dve súťaže. Súťaž pod názvom Nájdi ma preverovala organizačno-navigačné schopnosti všetkých zúčastnených a súťaž Najlepšia fotografia v kategórii Zábavná fotografia, Umelecká fotografia a Fotografia zachytávajúca typické Grécko bola zameraná na nájdenie fotografických talentov. Fotografie boli prezentované prostredníctvom audio-vizuálnej techniky a komentované jednotlivými súťažiacimi.

4. Dobrodružné činnosti
Medzi dobrodružné animačné aktivity v Grécku patrilo nočné kúpanie v mori po 22.00 hod., skúmanie magnetickej anomálie v pohorí Olymp alebo návšteva časti starého archeologického priestranstva Lyfidra, kde bájny Orfeas so svojou milenkou Euridikou uskutočňoval tajné mystické obrady na počesť boha Dionýza.

5. Meditatívne činnosti
Uvedené animačné aktivity uzatvárajú meditatívne činnosti počnúc rozhovormi, večerným grilovaním, palacinkovým večierkom, návštevou pamiatok a okolitej prírody, vychádzkami po pláži, opaľovaním sa na pláži, prehliadkou mesta na vláčiku, končiac spánkom či odpočinkom počas siesty.

Animačno-poznávací zájazd do Grécka – Leptokarie splnil svoje očakávania i stanovené ciele a pre študentky z odboru manažment regionálneho cestovného ruchu v Strednej odbornej škole v Tisovci priniesol množstvo podnetov, informácií a zážitkov, ktoré môžu využiť nielen počas štúdia, ale aj v reálnom živote. Veľké poďakovanie patrí Dr. Čillikovi za sponzorský dar pre víťazov v súťaži; pani Márii Bebelínyovej za pečenie palaciniek na palacinkovom večierku; Mgr. Štefanovi Horčičákovi za pedagogický dozor počas večerných aktivít i plávania v mori; Ing. Anne Kožiakovej, Ing. Eve Tomengovej, Ing. Erike Guzmovej i Ing. Janke Rosiarovej-Hláskovej za pomoc, podporu a odborné rady pri realizácii zájazdu do Grécka.

Mgr. Iveta Šatarová, Mgr. Ingrid Kudláková

Pozrieť album>>

Animačný kurz na Teplom Vrchu

  Animačný kurz žiakov 3. a 1. rovníka odboru manažment regionálneho cestovného ruchu Strednej odbornej školy v Tisovci, ktorý sa konal v dňoch 6.- 10.júna 2011 na Teplom Vrchu so zameraním na turistiku, vodné športy a plávanie pod vedením Ing.Evy Tomengovej a Mgr. Jozefa Kováča.

Pozrieť album>>

Odovzdávanie vysvedčení roku 2011

  

Pozrieť album>>

Študenti SOŠ Tisovec na kurze jazdectva v Chyžnom

  V dňoch 2.- 4. mája 2011 sa žiaci 2.B triedy Strednej odbornej školy v Tisovci, odboru manažment regionálneho cestovného ruchu, zúčastnili animačného kurzu jazdectva v Chyžnom pod odborným vedením MVDr. Š. Molnára. Najprv sa oboznámili s históriu a teóriou jazdectva. Rozprávanie bolo oživené praktickými skúsenosťami bývalého viceprezidenta Slovenskej jazdeckej federácie a súčasného štátneho trénera jazdectva pána T. Javorského. Žiaci boli poučení o tom, ako bezpečne zaobchádzať s koňmi, z čoho sa skladá sedlo koňa a ako sa osedláva. Najvzrušujúcejšia chvíľa nastala pri prvom osobnom kontakte s koňom, prvé vyskočenie do sedla a prvé kroky. Nebolo to síce bez problémov, ale stálo to za to. Nádherný pohľad z konského chrbta poskytoval nezabudnuteľný zážitok. Záverom kurzu tí najodvážnejší absolvovali prechádzku na koni do blízkeho okolia, s neopakovateľnou scenériou prekrásnej májovej prírody.

Vedúca kurzu Mgr. A. Majerská, PhD.

Pozrieť album>>

<< < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>